Outdoor Fixed LED Display Screen P6.25
,Outdoor Fixed LED Display Screen LightWeight
,Wall Mounted P6.25 LED Display
Wall-mounted Outdoor Fixed P6.25 LED Screen Light Weight Aluminum Frame LED Cabinet
100% full front maintenance LED cabinet / 1000*1000*90mm Slim Aluminum LED screen / IP65 Waterproof outdoor LED screen / Wall-mounted LED Video wall / Outdoor Fixed LED screen for advertising
FEATURES
- HIGH BRIGHTNESS
The brightness can be over 6500nits, even 9000nits.
- GOOD HEAT DISSIPATION
Aluminum LED module, Good heat dissipation
- FRONT MAINTENANCE
LED module and power box all can be front service.
- NICE APPEARANCE
Cabless design, clean and simple in the back of screen.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Product Model: | P6.25 |
| Pixel Pitch:6.25 | mm |
| LED Type: | SMD2727 |
| Cabinet Dimension: | 1000×1000x90 mm |
| Module Size: | 500x250 mm |
| Cabinet Weight: | 30 kg |
| Cabinet Material: | Aluminum Profile |
| Driving Type: | 1/5 |
| Brightness: | >6500 nits |
| Max/Avg Power: | 650/220 W/m2 |
| Maintenance: | Full Front access |
| Environment: | Outdoor Use |
| IP Rating: | F: IP65, R: IP65 |
| Refresh Rate: | >3840 Hz |
| Installation Type: | Mounting/Hanging |
| Gray Scale: | 14 bit |
| Viewing Angle: | H:140°;V:120° |
| Operational Temp: | -20℃~+60℃ |
| Operational Humidity: | 10%~90% RH |
DRAWING
1000x1000x90mm Aluminum Profile LED cabinet withour fan.

PICTURES
Front maintenance LED module


Aging 48 hours LED Screen in Factory

APPLICATION

FAQ:
1. Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are LED manufacturer, OEM & ODM optional, multi-solutions provider, more than 10 years experience in LED industry! What’s more, Visual World is a modern factory dedicated to applying artificial intelligence to the LED industry.
2. Q: How about the warranty?
A: We provide at least 2 years warranty, and some products can be 5 years warranty. Even after the warranty, we can still repair product for free, you just need to pay for the shipping cost.
3. Q: Can you customize my logo on LED display?
A: Of course, we can print your logo on PCB and LED Cabinet if you need. Thus you will keep your own brand.
-
LAfter purchasing the rental LED display from your company, we have been extremely pleased. The product is of exceptional quality, with sharp visuals and consistent operation that never lets us down during client rentals. Your team’s professionalism shines through, and the after-sales service is outstanding—our questions were answered promptly, and minor issues resolved with expertise. A trustworthy choice for rental displays, we highly recommend your products and service!
-
HWe are extremely satisfied with the Indoor Fixed LED Display purchased from your company. Your team’s professionalism is impressive—from consultation to installation, you provided professional guidance. The display boasts high quality, with clear imaging, stable performance and excellent color accuracy, perfectly meeting our indoor display needs. After-sales support is timely and professional, solving our doubts efficiently. Highly recommended for your professional service and top-quality products!
-
HAbsolutely love the small pixel pitch LED displays we bought. The picture quality is crystal clear with amazing color accuracy. The after-sales service was prompt and highly professional, solving our minor issue within minutes. This is the best LED investment we've ever made. Highly recommend!