P8 Outdoor Fixed LED Display Screen SMD2727 960x960 Mm With Hard Connection
SMD2727 Outdoor Fixed LED Display Screen
,P8 Outdoor Fixed LED Display Screen
P8 Outdoor Fixed LED Display Screen SMD2727 960x960 mm With Hard Connection
Product Description:
Outdoor Fixed LED Display Screen is a highly reliable and durable product that is suitable for both indoor and outdoor applications. It features a working voltage of AC100-240V/50-60HZ, a module connection of hard connection, a storage temperature of -40℃~+60℃, and a lifespan of ≥100,000hrs. It is a perfect solution for outdoor fixed screen, fixed LED display, and outdoor fixed LED display screen applications. With its high-quality components and advanced technology, it is able to provide a stunning visual experience to its users. It is also able to withstand extreme environmental conditions, making it an ideal choice for outdoor and commercial applications.
Features:
- Dual port module:Modules have 2 ports for connecting and both can use, so there won’t be left and right side to choose when doing installation or repairing.
- Front rear service:Module and power box are reachable from front or rear side, convenient to use and meet different kinds of project conditions.
- Waterproof:Up to ip66 protection level for outdoor using. Durable and stable.
- Fast heat dissipation:Whole frame is made of aluminum profile, and no closed structure for the modules. Let the heat goes through the frame and module itself, extend the life time of the led display.
- Hard connection:Modules connect to the hub board directly to communicate without cables. Convenient and fast, accurate positioning, no cables need to organize.
Technical Parameters:
| Product Name | Outdoor Fixed LED Display Screen |
| Pixel Pitch: | 8 mm |
| LED Type: | SMD2727 |
| Cabinet Dimension: | 960x960 mm |
| Cabinet Resolution: | 120*120 pixels |
| Module Size: | 480x320 mm |
| Module Resolution: | 60*40 pixels |
| Module Qty/cabinet: | 2x3=6pcs |
| Pixel Density: | 15625 dots/sqm |
| Cabinet Weight: | 22 kg |
| Cabinet Material: | Aluminum profile |
| Cabinet Color: | Black / White |
| Driving Type: | 1/4 |
| Brightness: | 6000/9000 nits |
| Max/Avg Power: | 580/165 W/m2 |
| Maintenance: | Front & Rear service |
| Using Condition: | Outdoor use |
| IP Rating: | IP66 |
| Refresh Rate: | >3840 Hz |
| Installation Type: | Mounting/Stacking |
| Gray Scale: | 14 bits |
| Viewing Angle: | H:140°;V:140° |
| Viewing Distance: | ≥10m |
| Operational Humidity: | 10%~90% RH |
Applications:
- Highway billboard
- Pole LED wall
- outdoor advertising
- Roadside poster
- Sport stadium


Installation:
Installation of Outdoor led display

FAQ:
Q1: What is the control system? How is it?
A1: We use Nova Taurus Series asynchronous control system. Support cluster play and management. Support APP/Phone/ WIFI/ Ipad/Laptop/ PC/ Cloud control. It’s very easy and convenient to control.
Q2: Can I have a sample order for led screen?
A2: Yes, we welcome sample order to test and check quality. Mixed samples areacceptable.
Q3:Is it OK to print my logo on product?
A3: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q4: What is your best service?
A4: 1: One to one sales engineer to customer responsibility system;
2. Know your project and provide the best solution for it;
3. Track your order and let you know each step and detail of it;
4. Teach you how to install and use the screen;
5. Care the subsequent use of your screen and ensure your after - sales service be well.
Q5. How about your delivery time?
A5: Generally, it will take 7-15 days after receiving your deposit. The specific delivery time depends on the items and thequantity of your order.
Q6:How about your Warranty Term?
A6: 2-year warranty. Structure design, installation problem, system problem, how to use the screen…don’t worry, we have professional after-sale team to solve your any questions after you placed an order. And your exclusive sales engineer will also help you get over any problems.
-
LAfter purchasing the rental LED display from your company, we have been extremely pleased. The product is of exceptional quality, with sharp visuals and consistent operation that never lets us down during client rentals. Your team’s professionalism shines through, and the after-sales service is outstanding—our questions were answered promptly, and minor issues resolved with expertise. A trustworthy choice for rental displays, we highly recommend your products and service!
-
HWe are extremely satisfied with the Indoor Fixed LED Display purchased from your company. Your team’s professionalism is impressive—from consultation to installation, you provided professional guidance. The display boasts high quality, with clear imaging, stable performance and excellent color accuracy, perfectly meeting our indoor display needs. After-sales support is timely and professional, solving our doubts efficiently. Highly recommended for your professional service and top-quality products!
-
HAbsolutely love the small pixel pitch LED displays we bought. The picture quality is crystal clear with amazing color accuracy. The after-sales service was prompt and highly professional, solving our minor issue within minutes. This is the best LED investment we've ever made. Highly recommend!