P3.9 Outdoor Fixed LED Display Screen 1000×1000mm Cabinet Full Front Maintenance
1000×1000mm Outdoor Fixed LED Display Screen
,P3.9 Outdoor Fixed LED Display Screen
P3.9 Outdoor Fixed LED Display Screen 1000×1000mm Cabinet Full Front Maintenance
Product Description:
P3.9 Outdoor Fixed LED Display Screen with a robust 1000×1000mm cabinet is designed for premium outdoor visual experiences. This state-of-the-art display system is crafted for high-visibility applications that require both durability and vibrant imagery.

Features:
- Light weight: Aluminum profile led cabinet, only around 29kg/sqm, save shipping cost.
- Good heat dissipation: Fanless design, aluminum bottom base of module, good heat dissipation
- Front access: 100% full front maintenance, led module and power box all can be took out from front side.
- Slim: The cabinet thickness is only 90mm, super slim.
Technical Parameters:
| Technical Parameters | Rental LED Display Screen |
| Product Model: | P3.9 |
| Pixel Pitch: | 3.9 mm |
| LED Type: | SMD1921 |
| Cabinet Dimension: | 1000×1000x90 mm |
| Module Size: | 500x250 mm |
| Cabinet Weight: | 29 kg |
| Cabinet Material: | Aluminum |
| Driving Type: | 1/8; 1/16 |
| Brightness: | >6000 nits |
| Max/Avg Power: | 800/265 W/m2 |
| Maintenance: | Front service |
| Environment: | Outdoor Use |
| IP Rating: | F: IP65, R: IP65 |
| Refresh Rate: | >3840 Hz |
| Installation Type: | Mounting/Hanging |
| Gray Scale: | 14 bit |
| Viewing Angle: | H:140°;V:120° |
| Operational Temp: | -20℃~+60℃ |
| Operational Humidity: | 10%~90% RH |
Drawing:
Outdoor 1000x1000x90mm Aluminum Profile LED Cabinet.

Applications:
Widely used in stage rental, song and dance activities, various conferences, exhibitions, stadiums, theaters, auditoriums, lecture halls, multi-function halls, conference rooms, performance halls, disco bars, nightclubs, high-end entertainment disco, TV Spring Festival Gala, important cultural activities in various provinces and cities and other places.


Our Service:
Pre-sale service:
Inquiries will be replied within 24 hours. Market research and forecast for customer. Provide unique and professional solutions based on customer's requirement. Data sheet and samples offered. Other required services such as special packing design, factory visiting and so on.
In-sale service:
Tracking producing procedures all the time. Provide photos and videos as per customer's requirement during production. Free spare parts provided.
After-sale service:
Complaint respond period not exceed 24 hours; maintenance guidance and problem solution supplied in 48 hours. Warranty: 24 months. Free technician training. Full set of documents free of charge, which including installation guidance, software operation manual, easy maintenance manual and control system software CD and so on.

FAQ:
Q1: What kind of display we provide?
A1: We have indoor/outdoor/rental/fixed LED display/Floor LED Display/Irregular LED display for you choose.
Q2: Are you manufacturer of LED display. If yes, in which city?
A2: Yes, Our factory with 3000 square meters. And we're in SHENZHEN city, GUANGDONG Province.
Q3: May I know the package details?
A3: For fixed installation, we use wooden case, usually 2 or 4 cabinets in 1 wooden case;
For rental market, we suggest you use flight case, generally 8 cabinets in one flight case.
It's safe to protect the screen on the way, also economical.
Q4: Can it play HD video?
A4: Yes, it can realize HD video function with Linsn/nova controlling system
Q5: What's the controlling system?
A5: Our standard controlling system for this model is Linsn/ Novastar. Also support other controlling system, like Xixun, TF, Colorlight, etc.
Q6: What's the difference between DIP(1R1G1B) and sSMD(One LED, 3 in 1)?
A6: SMD(One LED, 3 in 1) LED Display, one pixel has one LED lamp, 3 LED chips in one LED Lamp;
Traditional DIP( 1R1G1B) use 3 LED Lamp in one pixel.
SMD(One LED), reduced the LED on the screens, it reduced grainy of the screen, and improve the uniform of the screen, this will make the screen have a more wide viewing angle and smooth image. With the technology advanced and SMD brightness improved, SMD is more and more used outdoor.
-
RThe Indoor Fixed LED Display we purchased is fantastic! It offers ultra-clear imaging and stable performance, perfectly fitting our indoor usage needs. The after-sales team was professional and responsive, solving our minor query quickly. A top-notch indoor fixed display with reliable service—highly recommended!
-
EThe Flexible LED Display Screen we bought is amazing! Its flexibility and ultra-clear display fit our indoor layout perfectly. The after-sales team was quick and professional, solving our small issue instantly. Great product and service, highly recommended!
-
KI bought LED displays for our corporate event, and the after-sales service was outstanding! The LED screens showed bright, clear images and ran stably all the time. When we met a small technical problem, the after-sales team responded quickly and solved it at once. Their professionalism made our event smooth and worry-free. Highly recommended, and I will definitely buy from your company again!