P2.85 Front Access Outdoor Fixed LED Module with 45° Module Edges for Various Splicing
Various Splicing Fixed LED Module
,P2.85 Outdoor LED Module
,45° Edges Fixed LED Module
P2.85 Front Access Outdoor Fixed LED Module with 45° Module Edges for Various Splicing
Product Description:
SMART BLOCK series were created to help designers make led creative fixed displays. Its modular 320x320mm panel design with 45° module edges, which can build curved video walls. It translates into a variety of frame dimensions that may be assembled like building bricks to create unconventional, artistic, immersive displays.
Visual World SMART BLOCK series were created to meet high graded outdoor fixed led display project. It combines power and signal into one power box and cable, which makes the appearance simple but elegant. Zero flicker and low latency video image display, giving the audience the best visual experience.
Features:
- Diecasting aluminum:Light and durable die-casting aluminum panel makes accurate assembling of corresponding hole position
- Front access:Magnetic led modules strongly connect to the module frame. Safety rope is optional to tighten the connection.
- Power box integration:The power supply, receiving card and hub board are simplied into a small power box. The module can work individually.
- Curved video wall:The 45° edges modules are compatible with simple customized metal cabinet by magnets, which allows the module to build curved led walls.
- 2-in-1 transmiting cable:Customized 2 in 1 cable allows the led screen to transmit the current and signal simultaneously.
Technical Parameters:
| Technical Parameters | Outdoor LED Display Module |
| Product Model: | SMART BLOCK |
| Pixel Pitch: | 2.85 mm |
| LED Type: | SMD1415 |
| Pixel Density: | 122500 dots/sqm |
| Cabinet Dimension: | 320x320mm |
| Module Resolution: | 112*112 |
| Module Weight: | 1.54 kg |
| Module+Frame Weight: | 2.22 kg |
| Module Material: | Die-casting aluminum |
| Driving Type: | 1/16 |
| Brightness: | 5000 nits |
| Max/Avg Power: | 800/280 W/m2 |
| Maintenance: | Front service |
| Environment: | Outdoor Use |
| IP Rating: | IP67 |
| Refresh Rate: | >3840 Hz |
| Installation Type: | Mounting/Hanging |
| Gray Scale: | 16 bits |
| Viewing Angle: | H:140°;V:160° |
| Operational Temp: | -30℃~+60℃ |
| Operational Humidity: | 10%~80% RH |
Apllication:
This product can be used for advertising, informational displays, and even as a background for events and performances. With its high brightness and resolution, it can easily attract the attention of passersby and deliver your message effectively.


Packing: Anti-shaking wooden cabinet/Air flight case/strong carton
Shipping port: Shenzhen, China
Shipping way:Air;Express;Ocean;Land Transportation
Delivery time: 10-15 working days after confirm receipt payment in advance.
FAQ:
Q1: Do you give any discount?
A1: I'll surely try my best to help you get those by the best price and good service at the same time.
Q2: What is your best service?
A2: One to one sales engineer to customer responsibility system. We will do:
1) Know your project and provide the best solution for it.
2) Track your order and let you know each step and detail of it.
3) Teach you how to install and use the screen.
4) Care the subsequent use of your screen and ensure vour after -sales service be well.
Q3: How was your warranty term?
A3: Normally 2 year warranty. we have professional after-sale team to solve your any questions after you placed an order.And your exclusive sales engineer will also help you to get over any problems.
-
RThe Indoor Fixed LED Display we purchased is fantastic! It offers ultra-clear imaging and stable performance, perfectly fitting our indoor usage needs. The after-sales team was professional and responsive, solving our minor query quickly. A top-notch indoor fixed display with reliable service—highly recommended!
-
EThe Flexible LED Display Screen we bought is amazing! Its flexibility and ultra-clear display fit our indoor layout perfectly. The after-sales team was quick and professional, solving our small issue instantly. Great product and service, highly recommended!
-
HWe are extremely satisfied with the Indoor Fixed LED Display purchased from your company. Your team’s professionalism is impressive—from consultation to installation, you provided professional guidance. The display boasts high quality, with clear imaging, stable performance and excellent color accuracy, perfectly meeting our indoor display needs. After-sales support is timely and professional, solving our doubts efficiently. Highly recommended for your professional service and top-quality products!