5500nits Brightness Outdoor P7.5 960*540mm Aluminum 16:9 Cabinet Fixed LED Display
Aluminum Outdoor LED Display
,960*540mm Outdoor LED Display
,5500nits Brightness Outdoor LED Display
5500nits Brightness Outdoor P7.5 960*540mm Aluminum 16:9 Cabinet Fixed LED Display
Product Description:
FX-BLOCK series led panels are adopting aluminum profile frame is the highest cost performance LED display for indoor led projects. Due to fixed installation, we have developed a special pixel pitch P7.5 LED panel that is different from the market. With special modules and cabinet sizes, which can help your product and project stand out in the market.
Features:
- 16:9 Gold ratio:Module size:480*270mm;Cabinet size:960*540mm
- Thin and light:Single cabinet 11.5kg,thickness 58mm
- Module magnet design:Power box can be individually removed.
- Modular design:Front/Rear service
- Quick and easy installation
Technical Parameters:
| Technical Parameters | Iutdoor Fixed LED Display Screen |
| Product Model: | FX-BLOCK |
| Pixel Pitch: | 7.5 mm |
| LED Type: | SMD2727 |
| Cabinet Dimension: | 960X540mm |
| Cabinet Resolution: | 192*108 pixels |
| Module Size: | 480x270 mm |
| Module Resolution: | 64*36 pixels |
| Module Qty/cabinet: | 2x2=4pcs |
| Cabinet Weight: | 13 kg |
| Cabinet Material: | Aluminum profile |
| Brightness: | 5500nits |
| Max/Avg Power: | 600/190 W/m2 |
| Maintenance: | Front/Rear service |
| Environment: | Outdoor Use |
| IP Rating: | IP65 |
| Refresh Rate: | >3840 Hz |
| Installation Type: | Mounting/Hanging/Stacking |
| Gray Scale: | 14 bits |
| Viewing Angle: | H:140°;V:140° |
| Operational Temp: | -20℃~+50℃ |
| Operational Humidity: | 10%~90% RH |
Applications:
Visual World's Indoor Fixed LED Display, with the model number P7.5, is the ultimate solution for all your indoor visual needs. Made with high-quality materials and advanced technology, this product is designed to provide a seamless and high-definition viewing experience.
Our Indoor Fixed LED Display is suitable for a wide range of indoor applications, including but not limited to:
- Indoor advertising
- Retail stores
- Shopping malls
- Concerts and events
- Transportation hubs

About US:
VISUAL WORLD products include led single color display, indoor and outdoor full color led display screen, advertising poster led display, outdoor full-color led for wireless car use screen, etc. These LED display can be used for shopping mall, banking, bus station, railway stations, urban centers, airports, schools, factories, buses, taxis, monitor center, museums, theaters, cinema, sports field, so on. The types of LED display including Advertising LED displays, Stadium perimeter LED screen, Mobile led display for mobile media, shopping mall LED billboard for logo showing, bank & stock exchange LED message signs for rates showing, train & bus station, airport, telecommunication LED video wall, stage performances, conference room, etc.
FAQ:
Q1: Why choose Green Visual World?
A1: How to Select = High Quality + Strict Quality Control + Aging Time + Prompt Shipping Time + Professional & Quick Reply + Risk Free
Visual World = Assured Quality + 5 Steps Strict QC + 72 Hours Aging Time + Ship as fast as we can + Superior 99.8% Customer Satisfaction + 2 Years Warranty.
Q2: What kind of LED display do you offer?
A2: Our products cover LED full color display for indoor and outdoor, Rental LED Display, LED advertisement display, LED stage display, LED irregular-shape display, truck mobile led display, LED sports display, LED traffic information display etc.
Q3: Are there big differences in vision and price?
A3: Yes. The closer the pixel distance, the clearer the display screen can be seen, and the price is relatively high
-
EThe Flexible LED Display Screen we bought is amazing! Its flexibility and ultra-clear display fit our indoor layout perfectly. The after-sales team was quick and professional, solving our small issue instantly. Great product and service, highly recommended!
-
HWe are extremely satisfied with the Indoor Fixed LED Display purchased from your company. Your team’s professionalism is impressive—from consultation to installation, you provided professional guidance. The display boasts high quality, with clear imaging, stable performance and excellent color accuracy, perfectly meeting our indoor display needs. After-sales support is timely and professional, solving our doubts efficiently. Highly recommended for your professional service and top-quality products!
-
HAbsolutely love the small pixel pitch LED displays we bought. The picture quality is crystal clear with amazing color accuracy. The after-sales service was prompt and highly professional, solving our minor issue within minutes. This is the best LED investment we've ever made. Highly recommend!