P3.91 Outdoor Fixed LED Display Aluminum Profile 19.5kg 7500 nits IP65
P3.91 outdoor LED display
,aluminum profile LED screen
,IP65 waterproof LED display
P3.91 Outdoor Fixed LED Display Aluminum Profile 19.5kg 7500 nits IP65
Product Description:
High-precision aluminum profile cabinet is only 87mm thick/19.5kg (500×1000mm),500×1000mm and 500×750mm cabinets are free to mix and match shaped shapes, sharing the same type of control box. Push-button lock realizes 5 seconds fast disassembly and assembly, optional arc lock supports curved surface splicing. Fanless ≤ 40dB silent operation, point-by-point calibration to ensure pixel-level uniformity. 3840Hz high refresh to eliminate 1/3000s shutter residual shadow, for stage performances, conferences, to provide a broadcaster-level visual base.

Features:
- Point By Point Calibration: Fine-tune the white balance of each lamp bead point by point to eliminate chromatic aberration and light spots, achieve pixel-level display consistency.
- Work In Silence: Fanless silent design, working noise ≤ 40dB (A) ambient sound level.
- Installation And Maintenance: Optional curved locks for 10°~15° and 90° angles; modular push-button locks for 5-second quick assembly and disassembly; optional magnetic modules to support front service & rear service, efficient and convenient assembly and disassembly.
- Cabinets Design: The 500x1000mm and 500x750mm cabinets can be mixed and assembled into a variety of shapes; sharing a simple mini control box saves installation and calibration time.
Technical Parameters:
| Item | Specification Parameter |
| PixelPitch | 3.91mm |
| Resolution rate | 128*64mm |
| Module Size | 500*250*14mm |
| Pixel LED | SMD1921 Black led |
| Module Power | ≤74W |
| Driving IC | ICN2055 |
| Drivingway | 1/8 |
| Material | Aluminum profile |
| Cabinet Weight (kg/Cabinet) |
19.5kg |
| Resolution rate | 128*256Dots |
| Cabinet Size | 500*1000*87mm |
| Module quantity | 1*4 |
| Density | 65536 Dots/㎡ |
| Brightness | 7500CD/m² |
| View Angel | H/V:120°/120° |
| Maximal power/㎡ | ≤650W/㎡ |
| Average Power/㎡ | ≤220W/㎡ |
| Refresh Frequency | 3840Hz |
| Gray Grade | ≥13bit |
| Protection grade | IP65 |
| Maintenance | Front/Back |
Application:
- Outdoor creative modeling
- Building entrance
- Park entrance
- Swimming pool

FAQ
Q1: Are you a manufacturer or trading company?
Q2: How to install?
- Free of charge to provide detailed steel structure drawings and installation guidance and wiring diagram,free remote debugging.
- Technical support: Provide technical consultation and guidance to help users solve problems encountered during use;
- Remote collaboration: Specialized after-sales department online remote operation to ensure the normal use of the screen.
Q3: What about your quality?
- The lamp beads used in our LED display are all genuine lamp beads. We are do not need to be used scattered lights and tail lights.
- Using silver-containing solder paste, pure copper power cords and short cables, a good screen is our commitment to every customer.
Q4: What about the warranty?
- Calculated from the goods to the customer, the warranty period is 3 years, don’t worry, there is a problem with the module, you can send it back to us for repair.
Q5:What's your after-sale service?
-lf any problems, you will get our reply within 24 hours. Solution will be offered instantly.
Q6:Can the product system be customized with models?
-Yes, support customization.