P3.9 Stage Rental LED Display 500×500/1000mm Rear Service For Concerts
Concerts Stage Rental LED Display
,P3.9 Stage Rental LED Display
P3.9 Stage Rental LED Display 500×500/1000mm Rear Service For Concerts
Product Description:
P3.9 Stage Rental LED Display is a rental solution designed for temporary installations where high-quality visual impact is required. With a pixel pitch of 3.9mm, it offers a balance between resolution and viewing distance, making it suitable for various indoor events such as conferences, exhibitions, and stage performances

Features:
- Quick Installation: Fast lock and cabinet magnet design for quick and easy installation.
- Front & Rear service: LED module could be front and rear maintenance, independent power box design.
- Climbing function: Easy climbing on the back of the screen, no need for extra ladders.
- High contrast: 4500:1 contrast ratio.
- Protect corner and anti-knock design: Better to protect LED lamp from knock.
- Three use: Could be used for rental, fixed and floor.
- Radian lock design : Could do convex and concave curved screen.
Technical Parameters:
| Model | Q3.9i |
| LED Type | SMD2121 |
| Cabinet Dimension |
500*1000mm/ 500*500mm |
| Module Size | 250*500mm |
| Cabinet Weight | 14kg/8.5kg |
| Cabinet Material | Die-casting AL |
| Brightness | >850nits |
| Max/Avg Power | 560/224w/m2 |
| IP Rating | IP30 |
| Scan | 1/16 |
| Refresh Rate | >3840hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Viewing Angle | H:140°;V:140° |
| Operational Temp | -20°C±50°C |
| Operational Humidity | 10%-80%RH |
Applications:
Rental displays can be widely used in concerts, TV parties, large entertainment programs, commercial exhibition activities, studios, studios and other places.

Compare:



Why Choose Us?
- Support ODM& OEM
- Reasonable price with best quality
- Clear cost initially to save your time and money.
- Superproduct quality, quick and professional services
- Recommend the best proper solution for your LED project.
FAQ:
Q1: Can you provide OEM/ODM services?
A1: Sure, we have a mature technical team that can customize products and labels
Q2:ls your company a genuine manufacturer?
A2: We are a factory directly supplying from Shenzhen, Guangdong Province. Welcome to visitour factory.
Q3:How to choose a suitable display screen?
A3: Determine size and resolution based on usage scenarios and requirements, And the quality and stability of the display screen.
Q4: What kind of after-sales service can you provide?
A4: Technical support: Provide technical consultation and guidance to help users solve problemsencountered during use, Remote collaboration: A dedicated after-sales department operatesremotely online to ensure the normal use of the screen.
Q5: ls there a quality check before delivery of the displays?
A5: Absolutely. We conduct a thorough 100% quality test with a 72-hour aging process to ensureeach display unit meets our stringent quality standards before delivery.
Q6: How long is the delivery time for your displays?
A6: The typical delivery time is 15-20 days after receiving the deposit. However, delivery time may vary depending on order quantity and specific requirements.